Pałac

Pałac jest budowlą dwu i trójkondygnacyją, krytą dachem czterospadowym, zbudowaną na planie nieregularnym z otwartym dziedzińcem. Niewiele wiemy o historii samego obiektu. Wiemy jednak że, wybudowany jest na miejscu dworu z XVI wieku, obecny wygląd zawdzięcza rozbudowie w latach 1898 ? 1899 przez radcę cesarskiego i dyplomatę Kunona von Portatiusa, który to 1 lipca 1897 nabył majątek Dobrocin od barona Stanisława von Seher-Toss z Wawrzeńczyc.

2

Najstarsza część, północno-wschodnia, została rozbudowana o dwa kolejne skrzydła, tworząc trójskrzydłowe założenie na rzucie zbliżonym do podkowy z otwartym północno-zachodnim dziedzińcem. Różnicowanie kondygnacji na dwa piętra i trzecie będące w istocie poddaszem, dopełniają konstruowane addycyjnie szczyty schodkowe wieżyczki, krenelaże i prute prostokątnie oraz ostrołukowo okna. W dawnej sali balowej, odnajdujemy neostylowy kominek, na którego okapie odkuto herb rodziny von Portatius.

We wnętrzu pałacu zachowały się także: neogotycka stolarka oraz klasycyzujące sztukaterie na stropach. W południowym narożniku obiektu mieści się okrągła wieża o wysokości elewacji, zakończona wysokim, stożkowatym dachem. Nad wejściem od strony fasady frontowej znajduje się balkon z kamienną balustradą.

Po II wojnie światowej w 1945r.pałac został przejęty przez Państwowe Nieruchomości Ziemskie. Następnie umieszczono w nim dyrekcję Kombinatu Ośrodka Hodowli Zarodowej.

Mieściły się w nim również; mieszkania pracowników, przedszkole i sklep spożywczy. Po likwidacji Kombinatu w 1993r.został przejęty przez Agencję Własności Rolnej Skarbu Państwa. Obecnie w 2009r został sprzedany w prywatne ręce. Dookoła pałacu znajduje się piękny park, a od strony południowo – wschodniej jest staw z wyspą, na której rośnie przepiękna wierzba płacząca.