Kościół

Kościół p.w. św. Piotra i Pawła

Kościół pełniący obecnie funkcje rzymsko-katolickiego kościoła filialnego ma swoją ewangelicką przeszłość. Zbudowany w XIII w. (z tego okresu pochodzą zachowane polichromie), przebudowany do 1515r. przejęty przez luteran w okresie Reformacji i zredukowany w 1654r.
DSCF3894

Jest to niewielka, późnogotycka, murowana budowla z prostokątną nawą i wyraźnie zaznaczonym prezbiterium – oskarpowane w narożach i nakryte 2-spadowymi dachami pobitymi blachą. Okna zamknięte półkoliście.

Na osi skromna wieża, bez zaznaczonych kondygnacji, zwieńczona pobitym blachą iglicowym hełmem. Gzyms podokapowy zdobiony fryzem. U szczytu wieży niewielkie okna zamknięte odcinkiem łuku.

DSCF3882 DSCF3880 DSCF3883 DSCF3889

Wewnątrz cenny ołtarz przypisywany Mistrzowi Figur Lubińskich, przemalowany przez ewangelików w 1588r. Na uwagę zasługuje również kamienna, manierystyczna z XVII wieku chrzcielnica. Wewnątrz zachowały się resztki polichromii XIIIw.(Krystyna Białoskórska-Uniwersytet Poznań) oraz zespół nagrobków z lat 1543-1721. Kościół wraz z dawnym cmentarzem otoczony XVI w. kamiennym murem.